Sublimacja jest zjawiskiem, polegającym na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w stan gazowy. Wykorzystuje się ją przy wykonywaniu nadruków na różnego rodzaju powierzchniach jak np. kubki, koszulki, breloki.
Ogólnie przyjęto nazywanie tego typu procesu produkcji i zdobienia technologią sublimacji.
W procesie produkcji wykorzystujemy odpowiednie, zaawansowane programy graficzne, specjalny atrament sublimacyjny, papier termotransferowy o odpowiednich właściwościach, drukarki/plotery
z głowicami piezoelektrycznymi marki Epson (atrament sublimacyjny zazwyczaj nie pracuje z głowicami termicznymi) oraz kubki ceramiczne pokryte odpowiednią powłoką poliestrową, co gwarantuje trwały, wysokiej jakości nadruk z Państwa grafiką.
Aby przenieść nadruk z jednego nośnika (papier), na drugi (np. kubek) należy wcześniej przygotowaną grafikę wydrukować na papierze sublimacyjnym, a następnie usytuować ją w odpowiedni sposób na kubku, po czym przy pomocy specjalnej obejmy silikonowej umieścić ją w piecu do wypału sublimacji lub prasie termotransferowej. W odpowiedniej temperaturze oraz po określonym czasie atrament z karki papieru przetransferował w wyniku zjawiska sublimacji na kubek ceramiczny.
Przy zdobieniu kubków metodą sublimacji w ramach jednego nakładu mogą zdarzyć się różnice w odcieniu danego koloru. Spowodowane jest to przez czynniki zewnętrzne takie jak: temperatura i wilgotność powietrza, wchłanialność papieru, długość schnięcia papieru, a także warunki panujące w piecu do wypału kubków. Z uwagi na te czynniki nie możemy zagwarantować, że przy kolejnym zamówieniu tego samego nadruku odcienie kolorów na kubku będą takie jak na pierwszej partii.
Aby usprawnić proces realizacji zamówienia należy pamiętać o tym, że:
- maksymalny rozmiar nadruku to prostokąt o wymiarach 215mm x 85mm, a maksymalna wielkość grafiki po jednej stronie kubka to 90mm x 85mm (możliwe jest też wykonanie większego obszaru zadruku, w tym celu należy indywidualnie rozpatrzyć dany projekt).
- Projekt grafiki powinien być nadesłany w formacie pdf, jpg, tif, bmp lub cdr bez osadzonych profili kolorów, a cała grafika (która ma być umieszczona na kubku) powinna być zgrupowana, co znacznie zmniejszy ewentualne błędy w wykonaniu.
- Nie należy umieszczać wraz z grafiką dodatkowych kresek, linii, paserów czy też wzorów kolorów Pantone, itp.
- Podczas przesyłania pliku w formacie pdf, należy sprawdzić poprawność i zgodność z oryginałem po przetransferowaniu grafiki do środowiska Corel. Często pojawiają się różnice np. w wyglądzie widocznych warstw pomiędzy pdf a cdr.
- Pozostałe kwestie regulowane są poprzez Warunki Współpracy firmy QUBARTS.
PRZYKŁADY REALIZACJI